Kas ir Bikram joga?

Šo īpašo jogas sistēmu, balstoties uz gadsimtiem senām zināšanām par jogas pozitīvo un dziedinošo iedarbību, izveidojis Bikrams Čaudrijs. Bikrama jogas sistēma veidota tā, lai pilnībā atbilstu Rietumu kultūrai un palīdzētu cīnīties ar tādām mūsdienu problēmām kā stresu, pārslodzi darbā, nepareizu stāju, pārēšanos u.tml.

Bikrama joga veicina organisma atveseļošanos un atjaunošanos, palīdz izārstēt hroniskas slimības un dažādas traumas. Fiziskā līmenī joga attīsta lokanumu, spēku un līdzsvaru. Prāta līmenī tā stiprina ticību paša spēkiem, attīsta paškontroli, sekmē mērķtiecību, uzlabo koncentrēšanās spējas un paaugstina noturību pret stresu.

Bikrama joga ir īpaši izveidots 26 hatha jogas pozu un divu elpošanas vingrinājumu komplekss, kas tiek izpildīts +40,6 grādu temperatūrā un ilgst tieši 90 minūtes. Pozas vienmēr tiek veiktas nemainīgā secībā, lai nodarbības laikā sistemātiski izvingrinātu visas ķermeņa daļas. Turklāt karstais un mitrais gaiss ķermeni sasilda – tas kļūst lokanāks, ir vieglāk izpildīt stiepšanās vingrinājumus, mazinās iespēja gūt traumu. Svīšana palīdz izvadīt no organisma kaitīgās vielas.

Saskaņā ar pētījumiem lielākā daļa cilvēku izmanto tikai 50% savu plaušu tilpuma. Nodarbojoties ar jogu, šo plaušās ieplūstošo skābekļa daudzumu iespējams palielināt. Regulāri praktizējot prānājāmas elpošanu, tiek palielināta skābekļa piegāde organismam, uzlabojas asinsrite un visu iekšējo orgānu darbība. Bikrama joga palīdzējusi izdziedināt dažādas sporta un sadzīves traumas, kā arī atbrīvoties no hroniskām muguras un locītavu sāpēm.

Kas ir Bikrams Čaudrijs?

Bikrams Čaudrijs (Bikram Choudhury) ir pasaulē plaši pazīstamās Yoga College of India dibinātājs un Bikrama jogas izveidotājs. Dzimis 1947. gadā Bihārā, vienā no Indijas nabadzīgākajiem štatiem, Bikrams ar jogu sāka nodarboties jau četru gadu vecumā. Viņa pirmais un galvenais skolotājs bija tā laika pazīstamākais Indijas jogas guru Bišnu Gošs (Bishnu Ghosh). Skolotāja izveidotajā College of Physical Education Bikrams jogu praktizēja līdz pat sešām stundām dienā.

13 gadu vecumā Bikrams kļuva par visjaunāko čempionu jogas āsanās Indijas nacionālā jogas čempionāta vēsturē. Viņš palika nepārspēts arī turpmākos trīs gadus, līdz guru Bišnu Gošs palūdza jaunekli pārtraukt dalību sacensībās, lai dotu iespēju uzvarēt arī citiem. Bikrams sāka veiksmīgu atlēta karjeru – skrēja maratonus un nodarbojās ar svarcelšanu, uzstādot vairākus pasaules rekordus. 1964. gadā Čaudrijs piedalījās Tokijas olimpiskajās spēlēs, iegūstot zelta medaļu svarcelšanā.

17 gadu vecumā svarcelšanas treniņā Bikrams guva smagu ceļa traumu. Ārsti bija pārliecināti, ka jauneklis nekad nestaigās. Tomēr Bikrams nepadevās. Sava guru virsvadībā viņš izveidoja 26 vingrinājumu kompleksu, kas palīdzēja sadziedēt traumu un pilnībā izveseļoties. Īsā laikā Bikrams Čaudrijs kļuva par starptautiski atzītu jogas skolotāju un atvēra skolas daudzās Austrumu valstīs.

Apvienojot Austrumu mācību ar pieredzi, kas vairāku gadu garumā gūta, sadarbojoties ar Rietumu ārstiem un zinātniekiem Tokijas Universitātes slimnīcā, Bikrams izkopa savu jogas sistēmu līdz pilnībai. 1973. gadā Losandželosā tika atvērta pirmā Bikrama jogas studija ASV.

Jau vairāk nekā 40 gadu Bikrams Čaudrijs dalās savās zināšanās par jogas dziedinošo spēku, izmantojot paša izstrādātās metodes. „Jūsu prāts ir jūsu lielākais ienaidnieks. Es garantēju, ka, atnākuši uz Bikrama jogas nodarbību, jūs uz 90 minūtēm aizmirsīsiet, kas jūs esat, kā jūs sauc, kāds ir jūsu dzimums un ko jūs šeit darāt. Pirmo reizi kopš piedzimšanas jūsu prāts būs pilnībā brīvs un nepiesaistīts šai pasaulei – es jūs aizvedīšu citā pasaulē,” teic Bikrams Čaudrijs.